DORADZTWO I SZKOLENIA<br>AUDYT UDZIELANIA ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

Publikacja ogłoszeń na stronie internetowej

Utworzono: 11-12-2002

Publikacja ogłoszeń na stronie internetowej Opinia Departamentu Prawnego UZP – Informator UZP wrzesień 2002r.

Ustawa z dnia 26 lipca 2001 roku o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych (Dz. U. Nr 113, poz. 1208), poprzez zmianę treści art. 29 ustawy o zamówieniach publicznych, wprowadziła obowiązek publikacji ogłoszeń o przetargach na stronie internetowej.
Stosownie do treści art. 29 ust. 1 znowelizowanej ustawy zamawiający zaprasza do udziału w przetargu nieograniczonym zamieszczając ogłoszenie:
w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie, na stronie internetowej, w Biuletynie Zamówień Publicznych,
przy czym sposób publikacji ogłoszeń w konkretnym przypadku ustawa uzależnia od wartości szacunkowej zamówienia publicznego. Jeżeli wartość zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30.000 euro ogłoszenie o przetargu zamieszcza się w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie zamawiającego oraz na stronie internetowej, co najmniej na 7 dni przed terminem składania ofert. W przypadku, gdy wartość zamówienia jest większa niż równowartość ww. kwoty ogłoszenie o przetargu zamieszczane jest natomiast w Biuletynie Zamówień Publicznych a także, od dnia publikacji ogłoszenia w BZP do dnia składania ofert, w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie zamawiającego oraz na stronie internetowej. Przedstawione zasady publikacji ogłoszeń dotyczą nie tylko podstawowego trybu udzielania zamówień, lecz także przetargu ograniczonego i dwustopniowego (na podstawie art. 52g i art. 55 ustawy). Należy jednakże podkreślić, że obowiązek publikacji ogłoszeń na stronie internetowej wchodzi w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy nowelizującej, czyli z dniem 10 października 2002 roku.
Z powyższych rozważań wynika, że począwszy od 10 października 2002 roku, niezależnie od wartości szacunkowej zamówienia publicznego, zamawiający zobowiązani będą do publikacji ogłoszeń o przetargach na stronie internetowej. Praktyczne zastosowanie tego przepisu budzi jednak szereg wątpliwości interpretacyjnych.
Mając na uwadze cel omawianej regulacji, a mianowicie umożliwienie jak najszerszemu kręgowi podmiotów dostępu do informacji o przetargach ogłaszanych przez daną jednostkę, można dojść do wniosku, że co do zasady ogłoszenia powinny być zamieszczane na stronie internetowej zamawiającego, przy czym bez znaczenia jest, czy strona utworzona zostanie na serwerze własnym zamawiającego, czy też na serwerze komercyjnym. Trudności z wypełnieniem dyspozycji art. 29 ustawy pojawiają się jednak w przypadku, gdy zamawiający nie ma „własnej” strony internetowej. W takiej sytuacji, w opinii Departamentu Prawnego UZP, warunek publikacji ogłoszenia na stronie internetowej zostanie wypełniony, jeżeli ogłoszenia o przetargach zamieszczane będą na stronie innego podmiotu (np. na stronie organu założycielskiego lub jednostki nadrzędnej). Strona powinna być skonstruowana w taki sposób, że odnalezienie na niej ogłoszenia o przetargu nie będzie wiązało się z nadmiernymi trudnościami a szata graficzna ogłoszenia powinna umożliwiać każdemu ją odwiedzającemu szybkie i nie budzące wątpliwości ustalenie, jaki podmiot dane ogłoszenie zamieścił. Treść ogłoszenia powinna zaś odpowiadać wymaganiom art. 30 ustawy w przypadku przetargu nieograniczonego, art. 52c ustawy, jeżeli postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu ograniczonego, czy też art. 56 ustawy jeżeli zamówienie będzie udzielane w trybie przetargu dwustopniowego.

Anita Elżanowska
Specjalista w Dep. Prawnym

Przejdź do góry strony